Praktycznie każdy ma sytuacje, gdy na telefonie pojawia się nieznany numer. Nawet jeśli staramy się dbać o to, by nasz numer nie trafiał w niepowołane ręce to i tak zdarza się tak, że niechciane połączenia się pojawiają. Bardzo często to oszuści i naciągacze, którzy starają się w każdy możliwy sposób wyciągnąć numer i dzwonią pod różne wybrane numery.

Gdy jednak oddzwonimy pod taki numer okaże się, że naliczone zostaną wysokie koszty. Nic więc dziwnego, że coraz częściej mocno się zastanawiamy zanim oddzwonimy na numer, którego w kontaktach nie mamy. Jak sprawdzić czy nie mamy do czynienia ze szkodliwym połączeniem?

Dawniej nie było z tym problemu, ponieważ można to było zrobić w książce telefonicznej, można było również dzwonić na informację pod numer 913 i tam uzyskać informację. Odkąd pojawiła się ustawa o ochronie danych osobowych sprawa nie jest już taka prosta.

Wsparcie internautów

Pierwszym krokiem dla osób, które chcą numer sprawdzić będzie korzystanie ze specjalnych stron internetowych. Są takie platformy, gdzie można wpisać numer telefonu, który dzwonił i dodać komentarz kto to był oznaczając jednocześnie poziom uciążliwości. Następnie osoby, które będą z takiej strony korzystać i będą wyszukiwać ten numer dostaną informację o tym numerze oraz komentarze osób, które miały z tego numeru połączenie. Minusem jest to, że nie ma weryfikacji tych informacji, które w komentarza się pojawiają. Nie będzie wiadomo czy te informacje jakie sprawdzamy są rzeczywiście pewne.

Aplikacje do sprawdzania numerów

Sprawdzając numer dobrze będzie zapoznać się także ze stronami, które gromadzą numery telefonów z całego świata, aby z tego skorzystać wystarczy mieć konto Google albo Microsoft. Dzięki temu można zalogować na takiej stronie jak truecaller.com i wpisać numer jaki będzie nas interesował. Wiele osób będzie tam identyfikowanych. Logując się dostajemy dostęp do listy kontaktów, które dodawane są do serwisu. Jeśli korzystamy z tego musimy wiedzieć, że udostępniamy swoją listę kontaktów, dlatego lepiej mieć do tego osobne konto Google, gdzie takiej listy nie mamy zapisanej.

Jak się zabezpieczyć?

Jeśli numer nie będzie natrętny a takie połączenie było jednorazowe to najczęściej będzie się je po prostu ignorować. Jeśli natomiast odbierzemy takie połączenie i znów usłyszymy o doskonałej atrakcyjnej ofercie bądź też mamy jakąś próbę sprzedaży produktów to w takiej sytuacji można będzie po prostu taki numer dodać do połączeń zablokowanych i już nie będzie trzeba obawiać się ponownie takich połączeń. Numer taki będzie wtedy otrzymywał sygnał zajętości, gdy do nas zadzwoni. Warto wiedzieć, że trudno będzie całkowicie przed takimi połączeniami się zabezpieczyć.

Są takie sytuacje, gdy musimy podawać swój numer z rożnych powodów i może się potem okazać, że będzie on w innych celach wykorzystywany, aby minimalizować takie ryzyko trzeba czytać regulaminy i podchodzić bardzo ostrożnie do kwestii rejestracji na różnych stronach internetowych, gdzie oczekuje się od nas podania numeru telefonu, ponieważ potem niebezpiecznych połączeń może być znacznie więcej.

Warto przeczytać