Książki telefoniczne były jeszcze całkiem do niedawna czymś codziennym, powszechnym, normalnym, a były one dostępne w tradycyjnej wersji papierowej. Obecnie bardzo trudno się z nimi spotkać, ponieważ nowoczesne technologie niemal zupełnie pozbawiły je racji bytu, a obecne uwarunkowania prawne sprawiają, że nie mogą one też istnieć w formie, która była najbardziej użyteczna.

Określenie „książka telefoniczna” mogło być przez nas długo nie słyszane, chociaż na pewno nawet młodszym osobom, które nigdy takiej książki nie widziały na oczy, musiało się o uszy obić. Taka książka robiła dokładnie to, co obiecywała jej nazwa, czyli gromadziła w jednym miejscu, zazwyczaj w spisie alfabetycznym podzielonym na obszary, numery telefonów instytucji, firm, a także osób prywatnych. Obecnie podobne narzędzia przenoszą się do Internetu.

Książki telefoniczne online

Współczesne książki telefoniczne nie mają już papierowej formy. Jak wszystkie bazy danych, książki telefoniczne to dzisiaj narzędzia internetowe, do których warto zaglądać w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, jaki numer telefonu ma dana osoba lub szukamy numeru do jakiejś instytucji, a jej strona internetowa nie działa lub jest nieczytelna. Numer telefonu jest tak samo niezbędny, jak przed kilkoma laty, bo bez niego po prostu nie skontaktujemy się z poszukiwaną osobą.

Książka telefoniczna w Internecie to wielka baza numerów telefonów dostępna w jednym miejscu. Takich miejsc jest w rzeczywistości więcej, ponieważ książki telefoniczne tworzy większa grupa operatorów, którzy konkurują między sobą. Trzeba mieć na uwadze, że na takich stronach internetowych znajdziemy przede wszystkim numery firm i instytucji, ponieważ ich numery telefonów są rozgłaszane do publicznej wiadomości.

W przypadku osób prywatnych będzie trudniej, ponieważ prywatne numery telefonu są zazwyczaj chronione i są dostępne tylko w szczególnych przypadkach. Tym niemniej, zawsze można zajrzeć na taka stronę internetową, wpisać dane poszukiwanego podmiotu i sprawdzić, czy jest on na liście. Jeśli jest skatalogowany, od razu dostaniemy numer telefonu oraz wszystkie pozostałe informacje, jakie razem z nim zostały wprowadzone.

Zalety internetowych książek telefonicznych

Chociaż internetowe książki telefoniczne nie są idealne, bo nie ma w nich chociażby wszystkich numerów osób prywatnych, na pewno są to fenomenalne narzędzia, które często potrafią niemalże uratować życie. Jaki sposób to robią? Bardzo prosty. Jeśli nie mamy numeru do urzędu, z którego potrzebujemy jakichś informacji, możemy je dostać niemal natychmiast. Jeśli mamy wizytę u lekarza i musimy ją przełożyć, w książce internetowej znajdziemy od razu odpowiedni telefon. Wyszukiwanie jest zupełnie darmowe, można je wykonać o dowolnej porze dnia i nocy, a często możemy też liczyć na dodatkowe informacje połączone z wpisem. Wyszukiwanie jest tez bardzo wygodne, bo nie trzeba wertować kolejnych kartek, tylko można po prostu wpisać odpowiednia kwerendę i mechanizm witryny sam odnajdzie dla nas odpowiedni rekord.

Warto przeczytać