Dzwonienie nieznanych numerów telefonów to poważny problem zwłaszcza wtedy, kiedy odbieramy i słyszymy ciszę w słuchawce lub numer notorycznie przestaje dzwonić, zanim jeszcze zdążymy odebrać. Czy da się w jakiś sposób ustalić, kto właściwie do nas dzwonił? Czy możemy dowiedzieć się kto jest właścicielem danego numeru telefonu?

Kiedy nie wiemy, kto dzwonił…

Jeszcze całkiem niedawno takiego problemu nie było. Kiedy ktoś dzwonił, wyświetlał się nam numer telefonu i sprawdzaliśmy sobie w książce telefonicznej, do kogo należy. Dzisiaj, w dobie ochrony danych osobowych, numer telefonu jest informacją chronioną i nie ma już książek telefonicznych z takimi informacjami.

Dzisiejszy świat opiera się o aplikacje. Pozwalają one nam na bardzo wiele i okazuje się, że istnieją też specjalne narzędzia do rozpoznawania dzwoniących. Niestety, są to narzędzia, które łączą się ze specjalnym call center, a usługi takiego call center wcale nie muszą być darmowe, ani nawet tanie. Dlatego tez lepiej jest ich unikach, chociaż oczywiście jeśli ktoś musi wiedzieć tu i teraz, może przetestować możliwości tego typu narzędzi.

Alternatywne aplikacje to narzędzia gromadzące telefony osób z całego świata. Najczęściej są to telefony dostępne publicznie, ale pojawiają się też osoby prywatne. Mimo obecności w ich bazach około 3 miliardów numerów, ich skuteczność jest dość niska.

Innym sposobem jest oddzwonienie lub napisanie wiadomości tekstowej, ale to jest bardzo zły pomysł, ponieważ wiele takich numerów jest płatne i osoby z nich korzystające tylko czekają, by ktoś oddzwonił. Odebranie takiego numeru nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla nas, ale jakikolwiek kontakt z naszej strony może być już bardzo bolesny.

Weryfikacja numeru telefonu

Numery zagraniczne

Numery polskie są irytujące i zazwyczaj nie jesteśmy zadowoleni, kiedy nieznany numer pojawia się w spisie naszych połączeń. Numery zagraniczne mogą być jeszcze bardziej kłopotliwe, a w dzisiejszych czasach granice nie są żadną barierą dla telefonów.

Połączenia międzynarodowe mogą narobić nam problemów nie tylko ze względu na czyjeś złe intencje, ale po prostu w wyniku kosztów, jakie normalnie mogą się naliczać w niektórych wypadkach. Dlatego warto jest unikać rozgłaszania swojego numeru telefonu, a nawet bezpiecznym podejściem jest nie odbieranie żadnego numeru ze zbyt dużą liczbą cyfr. Nawet jeśli jest to znajomy numer, bo kolega na wczasach w Maroko może nam nabić straszny rachunek. Na pewno nie należy oddzwaniać na taki numer telefonu, bo wtedy koszty są murowane.

Wujek Google na pomoc

Na szczęście w większości przypadków nie ma większego problemu z realnym ustaleniem numeru do nas dzwoniącego. Pomaga w tym po prostu Google, które jest w stanie wyszukać numer telefonu. Jeśli jest to numer firmowy, powie nam, jakiej firmy. Jeśli jest to numer prywatny, albo nie będzie go nigdzie, albo pojawi się masa ocen negatywnych pod jego adresem, identyfikujących go jako numer oszusta czy innego naciągacza. Wyszukiwanie takich informacji w Google jest oczywiście całkowicie darmowe i nie wymaga żadnego konta.

Warto przeczytać