Telefony z nieznanych numerów to problem tak stary, jak same telefon. W dzisiejszych czasach nie stał się wcale mniej poważny. Wręcz przeciwnie, bo ilość telefonów z nieznanych numerów wydaje się dość szybko wzrastać. Wiele osób cały czas, kiedy dostanie połączenie z nieznanego numeru i nie da rady go odebrać, postara się zadzwonić jak najszybciej.

Ale czy na pewno jest to dobry pomysł? Kiedy znamy numer dzwoniący, oddzwonienie to kwestia kultury, ale kiedy numeru nie znamy?

Odebrać czy nie?

Kiedy dzwoni do nas znajomy numer telefonu, odbieramy. To oczywiste. Kiedy dzwoni do nas numer nieznany, też najczęściej odbieramy, ponieważ staramy się dowiedzieć, o co chodzi. Są oczywiście także osoby bardziej ostrożne i zamknięte w sobie, które zazwyczaj nie odbierają. Które z tych podejść jest lepsze? Odbieranie wszystkiego jak leci czy nieodbieranie nieznanych numerów? Zazwyczaj warto jest stosować tutaj pewne zasady bezpieczeństwa.

Podejrzane numery

Zawsze warto jest poświecić moment na przestudiowanie numeru telefonu, z którego ktoś do nas dzwoni. Jeśli jest to bardzo długi numer, powinniśmy zwrócić uwagę, czy nie jest to numer zagraniczny. Numery unijne nie spowodują naliczenia dodatkowych opłat, ale numery z innych krajów już niestety mogą wiązać się z wyższymi kosztami, więc najlepiej jest po prostu nie odbierać takiego połączenia.

Sposób na nękające telefony

Tym bardziej, że można ustawić połączenie w taki sposób, by płacił za nie tylko odbiorca. W ostatnim czasie pojawiło się wiele oszustw wykorzystujących afrykańskie numery telefonu. Odebranie takiego połączenia to konieczność zapłaty całkiem sporej sumy, więc nie należy tego robić.

Sprawdź, kto dzwoni

Dobrą metodą jest ignorowanie pierwszego połączenia z nieznanego numeru. W takim wypadku, jeśli komuś naprawdę zależy, zadzwoni jeszcze raz. My w tym czasie możemy na spokojnie sprawdzić, skąd pochodzi numer, z którego do nas dzwoniono. Zrobimy to za pomocą specjalnej strony internetowej działającej poniekąd na zasadach książki telefonicznej, gdzie zgłaszane są numery uciążliwych telefonów oraz numery oszustów. Są to najczęściej portale o charakterze społecznościowym, czyli takie, gdzie ktoś albo komentuje już istniejący numer telefonu, albo prosi o komentarz do numeru, który do niego wydzwania. Dzięki opiniom można się dowiedzieć, czy jest to sprzedawca dywanów, nigeryjski książę, czy wujek Staszek, który non stop swoimi grubymi palcami wciska nieprawidłowe cyferki na telefonie. Na tej podstawie można zdecydować, kto dzwoni i czy odebrać.

Ile kosztuje sprawdzenie?

Sprawdzanie numerów telefonu na takich portalach jest darmowe i trzeba tylko przeżyć atak masy reklam na nasze oczy. Nie trzeba też tam zakładać żadnego konta, ani tym bardziej podawać swojego numeru telefonu.

Warto przeczytać